Як обрати інвертор для квартири чи будинку?
Дедалі частіше озвучуються запити на автономне живлення квартири чи будинку. Оскільки спочатку ніхто не може собі уявити, що він бажає і яка сума потрібна для цього — ми спробуємо загалом і максимально простими словами прояснити ситуацію. У цій статті йдеться про відключення за умовною схемою 2/2, тобто. дві години є електрика, а дві ні. Розглядаємо ми тут варіант, коли ви практично не змінюєте свій спосіб життя, крім того, що в моменти відключення не використовуєте пральну машинку, потужні ігрові комп'ютери, не влаштовуєте недільне прасування білизни і не задієте обігрівачі та кондиціонери. Проте можна користуватися у звичному режимі освітленням, телевізором, Інтернетом і навіть короткочасно включити фен або міксер. Сучасний економний холодильник та морозильну камеру також можна не відключати.
Для реалізації такого завдання нам знадобиться три компоненти:
- Обладнання.
- Схема електричної проводки квартири чи будинку.
- Грамотний спеціаліст для монтажу.
Обладнання
Обладнання - це інвертор із правильною синусоїдою та набір акумуляторів. Вибір величезний, бюджет також суттєво відрізняється. Тому тут доведеться шукати вічний компроміс між потребами та можливостями.
Наведемо умовний приклад, коли споживання моменти відключення становить 500Втч (0.5кВтч). Решту варіантів ви можете орієнтовно розрахувати за пропорцією.
Нагадаю, що у нашому випадку відключення 2 години. Таким чином, для забезпечення заданого рівня комфорту потрібно 0,5кВтг х 2 = 1 кВтг електроенергії.
Більшість потужних інверторів працюють від акумулятора 48В, зазвичай він складається з чотирьох окремих акумуляторів по 12В. Бувають і готові зборки від виробників, відповідно вони дорожчі. Для прикладу будемо розглядати перший випадок із чотирма АКБ. Енергоємність цього загального акумулятора на побутовому рівні можна розрахувати, перемноживши між собою такі параметри:
- Напруга акумулятора у Вольтах.
- Заряд у Аг.
- Кількість акумуляторів у нашому випадку 4 шт.
- Умовний коефіцієнт запасу 0.7. Він потрібен, оскільки акумулятор не розряджається до нуля, до того ж згодом втрачає свою здатність тримати заряд.
- ККД самого інвертора, який треба шукати у паспортних даних приладу.
Для поданого випадку отримуємо:
12В х 50Аг х 4 шт х 0,7 х 0,9 = 1512Вт, або 1,5 кВт
У прикладі використовуватимемо інвертор Must PV18-5248. Він може видавати в робочому режимі 5.2 кВт потужності, а короткочасно до 10 кВт (така опція потрібна, наприклад, під час запуску компресора холодильника). Вартість близько 700 у.о.
Акумулятори можуть бути AGM, AGM Gel, LiFePO4. Не заглиблюючись у технічні подробиці, оскільки це велика окрема тема, вибір зупиняємо на AGM Gel чи LiFePO4.
Один акумулятор 12В з ємністю, близькою до 50Ач AGM Gel коштує в середньому 100 у.о., його аналог LiFePO4 близько 400 у.о. Основна різниця при цьому застосуванні у терміні служби та струмі заряду. Для гелевих AGM нормальний струм заряду не більше 10% від номінального значення струму ємності, тобто. за дві години ми зможемо зарядити акумулятор приблизно на 20% ємності. Для LiFePO4 струм залежить від моделі, але найчастіше ближче до 25%. Таким чином, за дві години зарядити можна на 50%. Як бачимо з цього розрахунку, гелеві за схемою відключення 2/2 не дуже ефективні, а LiFePO4 може вирішити завдання, особливо якщо взяти ємність із запасом.
Слід зазначити, що у вказаному інверторі струм програмується установником, до того ж передбачено можливість підключення додаткового джерела від сонячних панелей.
Не зайвим буде також встановлення окремого пристрою – «балансира» для чотирьох акумуляторів, за невисокої вартості до 50 у.о. він однозначно продовжить термін служби батарей.
Підіб'ємо підсумок за сумою за обладнання:
- Комплект із гелевими акумуляторами 1150 у.о.
- Комплект з LiFePO4 акумуляторами 2350 у.о.
Схема електричної проводки квартири чи будинку
Є два варіанти підключення інвертора до однофазної мережі.
Перший - підключати на всі лінії, у такому випадку потрібно підбирати потужний інвертор, здатний витримати максимальні навантаження в момент наявності електроенергії.
Другий - розподілити лінії по навантаженню. Потужних споживачів підключити тільки від загальної мережі 220В, а постійно резервованих через інвертор, в цьому випадку можна використовувати модель з меншими параметрами.
Грамотний спеціаліст для монтажу
Грамотні підключення та розрахунок – половина успішного та безпечного функціонування всієї системи безперебійного живлення. Довіряйте професіоналам.